Firmamızın temelleri 1979 yılında Mikail ZORTAŞ'ın sektöre adım atması ile başladı. 2011 yılına kadar sektöre hizmet eden ZORTAŞ ailesi 2011'de ZORTAŞLAR adı ile kuruldu. Kurulduğu günden bu yana ortaya koyduğu profesyonel ve istikrarlı çalışması ile her geçen gün daha da büyüyerek sektörün güçlü ve saygın şirketleri arasında yerini aldı.

 

Zortaşlar; İnşaat - Taahhüt, Altyapı ve Tünelcilik, Hafiyat, İş Makineleri Kiralama, YapSat ve Gıda gibi iş kollarında faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Yapımı üstlenmiş olduğu sayısız projeyi zamanında ve eksiksiz teslim etmesi ile adından söz ettiren ZORTAŞLAR güçlü bir yatırımcı olarak dikkat çekmektedir.

 

Ağırlıklı olarak tünel inşaatı ve konut gibi iş kollarında faaliyet gösteren ZORTAŞLAR, 40 yıllık birikimi ülkemizin hizmetine sunmanın gururunu yaşamaktadır.

 

Yapmış oldukları konut projeleri ile onlarca kişinin yuvasını kuran ZORTAŞLAR, kaliteden ödün vermeden teknolojiyi en iyi şekilde takip ederek hizmet vermeye devam edecektir.

 

The foundation of our company were laid in 1979 with MIKAIL ZORTAS's first stepping into the sector. The Zortaslar family, whoch served the sector untill 2011, was established in the year 2011 under the brand name ZORTASLAR.

ZORTASLAR, which has exhibited an example of growth with its consistent performance since it was founded and has taken its place in precursor companies.

 

ZORTASLAR is countinuing its activities succesfully construction, substructure and tunnelling, excavation, rent a heavy/work machines, built-and-sell, food sector etc. such as bussines sector.

 

ZORTASLAR stands out in the sector as a strong investor who makes mention of its name with its timely and deliver completely of countless projects that has undertaken.

 

ZORTASLAR is operating mainlyin tunnel construction and housing sector, and pride his offering its accumulation of 40 years to the service of country.

 

ZORTASLAR set up the nest of dozens people with the housing project will countinu serve by following the tecnology the best way without sacrificing quality.

 

Underground/Subunderground/Tunneling

1) Firuzkoy-Tahtakale Iski Sewerage Tunnel Construction and Coating Concrete

In this project construction of tunnel with 3600mm inner diameter, 4500mm excavation diameter and total lenght 6000m with Lovat-TBM

Undertaken by ZORTASLAR 6 shafts with 9m inner diameter have been realized. Total depth of shaft is 100m. Also 6000m-Tunnel coating concrete.

 

2) Buyukcekmece Iski Sewerage Tunnel Construction and Coating Concrete

TWO PART PROJECT; first is 2750m length 3600 inner diameter, 4500mm excavation diameter and second is 3400 m length 2000mm inner diameter,2400 excavation diameter total 6150m lenght with Lovat and Herrencknect TBM.

Also ZORTASLAR has undertaken 3 shafts with 9 m inner diameter total 30m length.in addition to 6150m-tunnel coating concretes of the sewerage tunnel.

 

ZORTASLAR is countinuing to structure underground ; tunnel, sewerage, road tunnel, derivation tunnel, high-speed railway tunnel with ongoing projects.

 

FOR EX; 

 

A)REPUVLIC OF TURKEY (TCDD) Turkish State Railways

-Ankara/Sivas Railway Project

-Yerkoy-Yozgat-Sivas Subundergroung Supply Building- 1600m length, 1400mm inner diameter high-speed railway tunnel excavation, coating concrete.

Kurumsal